01.12.2014

Výlet do Paříže

Ve čtvrtek 30. 10. 2014 v 15.40 hod. se na parkovišti u Labe sešlo všech 53 přihlášených účastníků zájezdu do Francie. Cílem výletu byla Paříž. Jako každoročně i letos jsme využili služeb CK Idea Tour Pardubice. Cesta proběhla bez komplikací, a tak jsme mohli v 8 hodin vystoupit u veletržního centra v Paříži.

V pátek byla na plánu návštěva veletrhu čokolády a bylo se opravdu na co dívat. Ručně vyráběné bonbóny nejrozličnějších tvarů, čokolády s různými druhy příchutí, čokoládové květiny, kabelky, košíčky, zvířátka, boty, kleště, šroubováky, šrouby, kladívka, mlýnky, houby, velké sochy, architektonické stavby a mnoho dalších zajímavých předmětů. Nikdo z návštěvníků si určitě nenechal odpoledne ujít módní přehlídku šatů z čokolády. Za vrchol umění lze považovat nádherná umělecká díla z čokolády, která dokáže vytvořit pouze opravdový mistr v tomto oboru.

Po ubytování v příjemném hotelu Novotel Paris většina z nás vyrazila společně metrem do ulic noční Paříže. Romantická večerní Paříž ze schodů chrámu Sacré-Coeur, stojícím na Montmartru, který je se svými 130 metry nejvyšším bodem Paříže, byla nádherná. Kromě úžasného výhledu na osvětlenou noční Paříž zde člověk zažil neopakovatelnou atmosféru. Scházejí se tu především mladí lidé, hrají na kytary, navazují známosti.

Druhý den ráno nás očekávaly památky okouzlujícího města. Autobus nás po vydatné snídani vysadil na Trocaderu, odkud byl krásný pohled na Eiffelovu věž, ze které někteří z nás obdivovali Paříž. Ti, kteří nechtěli trávit čas ve frontě na Eiffelovu věž, měli možnost navštívit zdarma Invalidovnu, nepřehlédnutelnou památku se zlatou kopulí. Kdysi tady bývala nemocnice, dnes tady sídlí vojenská muzea s hrobkou císaře Napoleona Bonaparta.

Po volnu určeném k individuální prohlídce Eiffelovky nebo Invalidovny jsme se vydali na náročnou 15 km dlouhou pěší okružní cestu podél řeky Seiny, okolo známého Alexandrova mostu a mostu Pont Des Arts, proslulého svými visacími zámky, až k Latinské čtvrti. Latinskou čtvrť s Lucemburskými zahradami, s Pantheonem a budovou pařížské Sorbonny jsme si prohlédli samostatně. Dále pokračovala společná cesta k chloubě Paříže katedrále Notre Dame a odtud uličkami Paříže okolo Justičního paláce do čtvrti Les Halles (dříve "břicho Paříže"). Les Halles bylo již v minulosti centrem Paříže a obchodu a platí to i dnes. Na plochách bývalé tržnice Les Halles vzniklo skleněné pětipodlažní, převážně podzemní nákupní obchodní centrum. V těsné blízkosti centra stojí kostel St-Eustache, který patří k nejkrásnějším v Paříži. Nedaleko od obchodního centra se ještě nachází Pompidouovo centrum. Tato neobvyklá futuristická stavba v sobě zahrnuje muzeum, galerie, knihovnu a další výstavní plochy.

Po krátkém osobním volnu jsme se sešli u nejstarší dochované kašny ve městě – u Fontány neviňátek, kde jsme se společně vyfotili. Při zpáteční cestě k autobusu jsme samozřejmě nemohli vynechat návštěvu Louvru, kde se nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Na prohlídku obrazů a uměleckých děl nám bohužel nezbýval čas, a tak jsme pořídili alespoň pár fotek známé skleněné pyramidy, tyčící se na krásném nádvoří. Poté jsme Triumfálním obloukem prošli do Tuilerijských zahrad, které patří mezi nejhezčí v Paříži. Za Tuilerijskými zahradami leží největší náměstí Paříže - Place de la Concorde (náměstí Svornosti). Střed náměstí zdobí 23 metrů vysoký egyptský obelisk.

Náměstí Svornosti bylo cílem naší procházky. Pohled na nádherně osvětlenou fontánu a mohutný Vítězný oblouk se nám stal odměnou po tak náročném dni.

Do autobusu jsme usedali v sobotu večer značně unaveni, ale určitě spokojeni a odhodláni podívat se do Paříže ještě jednou. K zdařilému průběhu zájezdu přispělo velkou měrou i krásné slunečné počasí.

Pro mnohé účastníky zahraničního zájezdu byly přínosem nejen poznatky ze studovaného oboru a poznávání pamětihodností hlavního města Francie, ale také možnost vyzkoušet si v reálných situacích komunikaci v cizím jazyce.

L. Šedivá