18.08.2019

Úžasná pracovní stáž studentů potravinářské průmyslovky

V polovině června se deset vybraných studentek a studentů Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice vydalo společně s pedagogickým doprovodem na dvoutýdenní pracovní stáž do slunného Španělska.

Jednalo se o zástupce oborů Technologie potravin, Kuchař, Pekař a Cukrář, kteří se vypravili do zahraničí, aby si odbornou praxí prohloubili své znalosti a dovednosti získané studiem. Studenti pracovali pro renomované španělské společnosti. Technologové potravin byli zaměstnáni v podniku zabývajícím se výrobou sušenek, piškotů a jiných cukrovinek, kuchaři se naučili připravovat mj. pokrmy z ryb a mořských plodů. Praxí pekařů se prolínal vliv africké, francouzské a španělské kuchyně, speciálně přípravy baget, chlebů a koláčů. Cukrářky si vyzkoušely přípravu zákusků, dortů a tradiční španělské pochoutky pioňonos.

Malebná Granada a její středověká čtvrť Albajcín se stala naším domovem a nabídla nám každodenní pohledy na původně maurskou pevnost Alhambru, zapsanou do seznamu památek UNESCO.

Volný čas byl skvěle zorganizován. Kromě výše zmíněných památek se studenti zúčastnili oslav svátku Feria, treku v pohoří Sierra Nevada, jízdy na kajacích, koupání a šnorchlování v moři, ochutnali tamní speciality a zhlédli taneční představení flamenca.

Průběh stáže byl natolik okouzlující, že se všichni zúčastnění vrátili s myšlenkou, že Španělsko se stalo jejich srdeční záležitostí.

Helena Vančurová a Denisa Hanusová