12.11.2021

TECHNOhrátky po třech letech na naší škole

Na naší škole se po třech a půl letech ve středu 10. listopadu znovu objevily TECHNOhrátky. Tento projekt Pardubického kraje přibližuje žákům technické, přírodovědné a gastronomické obory.

Do budovy naší školy zavítalo přibližně 130 žáků z devíti základních škol z pardubického a chrudimského okresu. Ti si pak vyzkoušeli na šesti stanovištích, co obnášejí u nás vyučované obory. Jednalo se o pekařskou a cukrářskou dílnu, biologickou a reologickou laboratoř, učebnu prodavačů a pracoviště kuchařů-číšníků.

Na slavnostním zahájení ve Velkém sále sousedního Domu hudby nechyběl ani Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, jenž řekl: „Pokud si vyberete některý z oborů z nabídky pardubické ‚Potraviny‘, pracovní trh vám bude – řečeno s nadsázkou – trhat ruce. Zdejší absolventi jsou výborně připraveni na zaměstnání v potravinářském průmyslu i ve službách. Jídlo je totiž v životě člověka velice důležité a jíst se bude stále. Navíc trend hledání kvalitních potravin, který vyznává i tato škola, bude neustále sílit.“

Žáci základních škol si v laboratořích vyzkoušeli práci s pipetou a mikroskopem při pozorování plísní nebo seřazovali vzorky nápojů podle koncentrace pomocí chuťových buněk. V cukrářské dílně zdobili dortové makety, piškotová lízátka a linecké ‚smajlíky‘, na stanovišti kuchařů a číšníků poznávali deset druhů koření a u prodavačů se učili balit dárkové zboží.

Atraktivní byla návštěva pekařského pracoviště. Tam museli žáci správně roztřídit potravinářské suroviny, poté navážit těsto a vložit do dělicího stroje, který vzápětí vykouzlil krásné bochánky. „V České republice je zhruba sedm set pekáren, v Pardubickém kraji dvacet. Další však fungují při obchodních řetězcích. K dispozici jsou v nich zcela moderní automatické linky řízené počítači. Lidská práce zůstává jen v takzvaných řemeslných pekárnách,“ připomněl Jaromír Dřízal, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Soutěž, jež sestávala z plnění úkolů na jednotlivých stanovištích, vyhráli žáci ZŠ Komenského z Holic (dovednostní kategorie) a žáci ZŠ Smetanova z Přelouče (vědomostní kategorie). Vítězná družstva obdržela dorty, které s největší péčí vyrobili naše žákyně a žáci oboru cukrář.

Pevně věříme, že všechny děti TECHNOhrátky na naší škole bavily a že se některé z nich pro ni a pro naše obory nadchly a uvidíme je v příštích letech v našich učebnách. Zajímavý postřeh má ředitel školy Zdeněk Zitko: „Když jsem si prohlížel tři roky staré fotografie z TECHNOhrátek, poznal jsem na nich mezi tehdejšími žáky základních škol dost těch, kteří se krátce nato stali našimi studenty. Je vidět, že TECHNOhrátky mají smysl, a věřím, že si i tentokrát vyberou u nás studium také další školáci.“