11.10.2022

První týden našich studentů na stáži ve španělském městě Alicante

Pondělí
V pondělí 3. 10. 2022 ve večerních hodinách odletělo 10 žáků a paní učitelka na 14denní pracovní stáž Erasmus+ do španělského přímořského města Alicante. Krátce před půlnocí skupina přistála na letišti v blízkosti města Alicante. Všechny převezl minibus do hotelu La Florida, kde na ně už čekal koordinátor Eramus+ a pomohli jim s ubytováním.

Úterý
V úterý 4. 10. byli studenti v dopoledních hodinách jednotlivě představeni na svých pracovištích a seznámili se s provozovnami, kde probíhají jejich stáže. Skupina je tvořena čtyřmi studenty oboru technologie, kteří pracují v místní zmrzlinárně, dvěma pekaři a dvěma cukrářkami, kteří pracují v pekárně a cukrárně, a i dvěma studentkami oboru kuchař a číšník, které pracují v místní restauraci v centru města.

V odpoledních hodinách byla pro studenty přichystána městská hra koordinátorem Erasmu, při které studenti poznávali historické centrum města a přilehlou promenádu s městskou pláží.

Středa
Ve středu 5. 10. studenti poprvé strávili v provozovnách celý pracovní den. Většina studentů pracuje kolem šesti hodin denně. Ve svých provozovnách se seznámili s tradičními španělskými pokrmy, které se připravují jak v kuchyni, tak i v pekárně nebo cukrárně. Španělská kuchyně je velice odlišná od české kuchyně. Studenti zde tedy mají možnost se seznámit i s technologickými postupy potravinářské výroby, které se v České republice nepoužívají.

Ve večerních hodinách studenti s paní učitelkou absolvovali hodinu španělštiny, kde se učili jednoduché fráze, které by mohli potřebovat na stáži i ve volném čase. Po hodině španělštiny se pak studenti vydali na městskou pláž vyzkoušet moře a trochu se osvěžit.

Čtvrtek
Ve čtvrtek 6. 10. studenti už plní sebevědomí pracovali v dopoledních hodinách opět na svých pracovištích. Odpoledne pak byl pro ně koordinátorem Erasmu přichystaný výlet na historickou dominantu města Alicante, a to hrad Santa Bárbara. Na samém vrcholu byl krásný výhled na celé město a moře. Po náročném výšlapu byla správná chvíle ochutnat v místní restauraci v centru města španělské speciality.

Pátek
Páteční dopoledne se neslo ve stejném duchu jako předchozí dny, kdy studenti získávali nové zkušenosti na svých pracovištích.

V odpoledních hodinách se pak vydali na jednu z odlehlejších pláží s názvem Playa de la Albufereta mimo centrum města odpočívat a vykoupat se po náročném dni v práci.

Sobota
Sobotní den byl věnovaný výletu do města Valencie, které je vzdálené od Alicante cca dvě hodiny jízdy autobusem. V dopoledních hodinách si studenti prohlédli historické centrum města a v odpoledních hodinách navštívili oceánografické muzeum, kde zhlédli i delfíní show. Ve večerních hodinách se pak vyčerpaní vrátili na hotel.

Neděle
Nedělní volný den byl ve znamení odpočinku. Studenti měli možnost se delší dobu prospat a pak vyrazit na jednu z nejhezčích a největších pláží v blízkosti Alicante. Na pláži byla možnost si skočit na dobré španělské jídlo, zahrát si plážový volejbal, vykoupat se v teplém moři a nachytat ještě trochu slunečních paprsků.

Snad i zbytek pracovní stáže proběhne tak pěkně jako první týden!