13.09.2016

Nezapomenutelný zážitek – cesta do Vatikánu

Jmenuji se Jiří Kučera, pocházím z Kostěnic u Pardubic a jsem žákem Střední průmyslové školy potravinářství a služeb v Pardubicích.

Od dětských let jsem pomáhal mamince v kuchyni, a proto jsem si vybral právě tuto školu, která mě oslovila hezkým prostředím, milými lidmi i ochotou žákům pomoci. Ve 2. ročníku studia oboru Kuchař jsem plný nadšení a očekávání začal zastupovat naši školu v pardubickém Studentském parlamentu. Setkání žáků středních škol probíhala v pátek v odpoledních hodinách. Práce v parlamentu mě velmi baví, hlavně proto, že mám vše z první ruky. O prázdninách jsem se jako dobrovolník zapojil do fungování Olympijského parku Pardubice 2016. To byla další skvělá akce, kde jsem zastupoval sám sebe i SPŠPaS Pardubice.

Prázdniny skončily, začal nový školní rok a s ním i příprava na závěrečnou zkoušku. Ve čtvrtek 1. 9. 2016 mě mile překvapil telefonát Ivy Kamenické ze Studentského parlamentu, která mě informovala o tom, že jsem byl vybrán na cestu české delegace do Vatikánu. Nejdříve jsem tomu ani nechtěl věřit. Cesta byla naplánována na 10. 9. 2016. Přípravu na cestu jsem musel zvládnout během krátké doby.

A už tu byl den D. V doprovodu hlavních organizátorů, poslanců, senátorů, prezidenta Policie ČR a za zájmu novinářů jsme se vydali do Vatikánu. Cesta z letiště Praha – Kbely vládním speciálem CASA C - 295 M trvala asi 2,5 hodiny. Dva mikrobusy převezly naši delegaci na náměstí Sv. Petra. Od 10.00 hod. do 11.30 hod. probíhala audience u papeže Františka. Nezapomenutelným zážitkem byla slavnostní mše v bazilice sv. Jana Křtitele Florentského. Následoval průvod k bazilice sv. Petra, průchod Svatou branou. Ve večerních hodinách jsme se zastavili u sochy sv. Anežky České v kapli svatých patronů Evropy a uctili památku kardinála Josefa Berana u jeho hrobu. Akce byla ukončena u oltáře sv. Václava. Po 19. hodině nás čekal přesun na letiště a návrat domů.

Děkuji všem zainteresovaným za tuto příležitost. Nejvíce mne oslovilo setkání s prezidentem Policie ČR Tomášem Tuhým a ministrem kultury Danielem Hermanem.

Byl to neskutečný zážitek a nikdy na tuto jedinečnou akci nezapomenu.

Pardubice 12. 9. 2016

Jiří Kučera, žák SPŠPaS Pardubice