Naše škola se zapojila do iniciativy Ministerstva vnitra Pečeme chléb z minového pole. Ta má za cíl přiblížit problematiku zaminovaného území na Ukrajině a pomoci získat dostatek peněz na zakoupení odminovacího kompletu Božena.
Naši pekařští učni pod dohledem učitelů odborného výcviku upekli během dvou dní celkem 400 chlebů z ukrajinské mouky. Ta předtím prošla ve školních laboratořích expertízou, která potvrdila její nezávadnost. Ve čtvrtek 14. září si pro „ukrajinské“ chleby přijeli zástupci Potravinové banky Pardubice, kteří je neprodleně předali potřebným v regionu – občanům ve špatné sociální situaci či lidem bez přístřeší.
„Naše čtyři stovky bochníků jsou zatím největším příspěvek do hromadného pečení. Pokud můžeme pomoci dobré věci, rádi to uděláme. Navíc prověříme žáky v jejich oboru,“ zhodnotil přínos ředitel školy Zdeněk Zitko. „Mírně jsme upravili poměry ingrediencí, protože ukrajinská mouka má trochu jiné parametry. Chuťově je chléb skoro stejný, jaký pečeme běžně během roku,“ řekl zástupce ředitele a pekař David Jeřábek.
Do akce se v Pardubickém kraji zapojila ještě Střední škola gastronomická a technická Žamberk a Základní škola a mateřská škola KLAS Pardubice. Nejvíce chlebů ale vyrobila právě „Potravina“. „Byla to pro nás výzva, nejsme přeci jen zvyklí dělat 400 chlebů, těch normálně děláme tak stovku denně. Kvasový chleba navažujeme na 650 gramů, těsto zaděláváme osmkrát, na jedno zadělání máme 26 kilo mouky. Chleba potřebuje svůj čas, je to zdlouhavé,“ řekla mistrová Hana Kučerová.
Veřejné pečení tradičních bochníků ukrajinského chleba paljanycja v tuzemsku funguje jako symbol, který odkazuje na sbírku projektu Dárek pro Putina, v němž se shromažďují peníze na pomoc Ukrajině. Na odminovací systém Božena se v projektu vybraly už víc než dvě třetiny z potřebných 15,3 milionu korun.