07.02.2023

Jak na tom jsou naši češtinářští a lingvističtí olympionici?

V listopadu proběhla školní kola Olympiády v českém jazyce a České lingvistické olympiády. Obou kol se na naší škole zúčastnilo po pěti lidech.

Zatímco v Olympiádě z českého jazyka se řešitelé potýkali kromě úloh pravopisných a obecně mluvnických také se slohem na zadané téma, Česká lingvistická olympiáda nabídla ve školním kole pětici složitých úloh, v nichž studenti luštili věty v exotických jazycích, namátkou v bonanštině, sinhálštině či v jazyce avoiuli. Na nich se ukázalo, jaké mají logické, kreativní a jazykové myšlení.

Zde vám přinášíme výsledky obou kol. Studenti, již dosáhli na pódiová umístění, obdrželi hodnotné ceny v podobě poukázek či sladkostí, které jim byly předány panem ředitelem při slavnostním vyhlášení v den pololetního vysvědčení.

Školní kolo Olympiády v českém jazyce

1.       Nikola Junková, P4. A
2.       Jiří Wilczák, 2. NS
3.       Matěj Kňava, 1. C
4.       Milan Hlína, P1. B
5.       Martin Hanuš, 1. C

Do okresního kola, jež se koná 4. dubna, postupují Nikola Junková a Matěj Kňava (J. Wilczák překročil věkovou hranici pro postup).

Školní kolo České lingvistické olympiády

1.       Nikola Junková, P4. A
2.       Milan Hlína, P1. B
3.       Natálie Němcová, P2. B
4.       Ladislav Tryzna, P4. B
5.       Jiří Wilczák, 2. NS

Do regionálního kola, které se konalo 27. ledna v Praze na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, postoupila Nikola Junková. Ve velmi těžké konkurenci více než 200 set účastníků, kteří byli z více než 90 % z gymnázií, obsadila Nikča 155. místo. Sestavíme-li ovšem žebříček účastníků z řad žáků středních průmyslových škol, pak Nikča uhájila stříbrnou příčku.

Děkujeme všem nadšeným češtinářům i lingvistům za účast a postupujícím do dalších kol za reprezentaci školy!

Text: Jaroslav Praisler
Foto: Marika Hlínová, P4. B