02.05.2023

Do Řecka s Erasmem

V rámci programu Erasmus+ se 22. dubna skupina deseti našich studentů vydala na Krétu, aby získala co nejvíce zkušeností, a to nejen těch pracovních, ale aby se rovněž vypořádala s výzvami jazykovými a kulturními.

Počáteční obavy z letu, z řeckého písma (se kterým se mnozí z nás setkali maximálně při matematice) a z komunikačních dovedností v cizím jazyce (aneb „proč jsem jen při angličtině nedával větší pozor“ 😊) se brzy rozplynuly. Přivítali nás vlídní, vstřícní a přátelští lidé, krásné moře a také roztomilé kočky u našeho ubytování. Poměrně rychle jsme si zvykli i na chutné večeře, příjemné teploty a sebe navzájem :). Bez milých lidí totiž není ani to nejkrásnější místo na světě tím nejkouzelnějším.

Na co jsme si zvykali o něco hůře je zdejší doprava. Ačkoliv jsme už měli nějaké zprávy od předchozího turnusu, cesta do práce a z práce je někdy stále ještě výzvou. Už nám nevadí občasná absence chodníků, přechodů a ani to, že řidiči svítí jak světlušky – jen v noci, že trubku nepoužívají jen „trubky“, že na řidiče autobusu je třeba mávat a ani pak není jisté, zda zastaví. Už jsme zjistili, že pokud chceme „stoupat nahoru“, něco objevit, někam se podívat, je lepší se předem zeptat, než se sám pomalu lopotit. Jinak totiž může být člověk (který si chce krásy života vychutnávat až do stáří) zastaven např. dvouproudovou silnicí, na volno běhajícím psem, plotem, cedulí: „Danger, no entry“, nebo by musel být velkým milovníkem kaktusů a sebemrskačství.

S praxemi je většina z nás spokojená. Někteří pracují s jahodami, někteří s čokoládou, někteří se učí specifickou práci s těstem. Hodnotíme je jako přínosné, šéfové jsou povětšinou hodní lidé. Věříme, že pobyt zde bude nejenom poučný, ale také zábavný. Už nyní máme hromadu zážitků – jak gastronomických, tak turistických. Někteří z nás navrhovali, že bychom si to tu mohli prodloužit, abychom se od Kréťanů víc naučili. Nedá se nic dělat – doufejme, že v těch přibližně pěti zbývajících dnech na nás čeká ještě hodně pro studium a praxi přínosných chvil, i hodně zábavy.

Z Kréty zdraví

Patrik, Láďa, Šimon, Patrik, Dan, Honza, Ondra, Vašek, Verča s Nikčou

a Iva Kopáčková